fbpx

Me siguri këto fakte interesante nuk i keni ditur për kafenë!

Nëse jeni konsumues i rregullt i kafesë duhet të dini mirë shumë informacione, dhe gjëra interesante që lidhen me të. Por ndodh që jo të gjithë të dinë për kafen më shumë sesa ajo e ka origjinën nga Brazili. Kafja është e përhapur gjerësisht, dhe është një pije e konsumuar shumë nga njerëzit, prandaj është një ndër produktet më të tregtuar në botë.  Por sot në këtë artikull do ju tregojë gjëra interesante rreth historisë dhe origjinës së kafes.

1- Rritja në kushtet optimale është vetëm në ekuador

Sot, shumica e kafesë rritet në Brazil, rreth  40% të plotë të furnizimit në botë. I vetmi shtet në  SHBA që prodhon kafe komerciale është Hawai, në Kona. Të gjitha këto vende kanë ngrohtësinë dhe lagështinë gjatë gjithë vitit që lidhen me rajonet ekuatoriale, një klimë që është shumë e përshtatshme për kafen.

2- Barinjtë zbuluan kafe në Etiopi rreth 800 A.D.

Legjenda thotë se barinjtë e dhive në fillim të shekullit të 9-të vunë re se dhitë e tyre filluan të ushqeheshin me kokrra kafeje që ishin në tokë. Ato po kuptonin që dhentë e tyre përvecse ishin më energjike, bënin dhe më shumë qumësht.  Që në atë kohë, u zbulua se kafja të jepte energji. Historia e parë kafesë vjen nga Jemeni në fund të shekullit të 15-të. Pas zbulimit të uzinës, kafja u eksportua shumë shpejt në pjesën tjetër të botës. Kultivimi filloi në vitet 1600.

3- Kafja është një frut

Kafeja është një produkt që në formën e një kokrre e ndarë në dy pjesë të barabarta.  Kafja gjatë rritjes  përmban dy fara, të pozicionuara së bashku nga anët e sheshta.  Të shqetësuar për  kokrrat e dëmtuara të kafesë, disa kompani kanë filluar të prodhojnë një produkt të quajtur miell kafe, të bërë nga fruta të thata të kafesë. Kjo e fundit ka shije të shijshme dhe pak të hidhur, me aq kafeinë sa çokollata e errët. Por përfitimet ushqyese janë surprizë e vërtetë. Ky produkt  është një burim i pasur i fibrave, antioksidantë, hekuri, proteina dhe kaliumi.

Kafeja është e shëndetshme

Dhe së fundi, nuk duhet të ndihesh keq pse pi kaq shumë kafe. Shumë njerëz e pinë rregullisht kafenë. Por pijet me përbërje kafeje ju japin shumë përfitime shëndetësore. Kafeja vetë ka nivele të larta të antioksidantëve, si dhe kalium, mangan, dhe vitamina B.   Pra, herën tjetër që do të pini një kafe me dikë, do keni shumë për t’i treguar rreth pijes tuaj të preferuar që tashmë është bërë pjesë e jetës tuaj. Dhe mos lejoni që ët tjerët t’ju thonë keni varësi nga kafja, ajo është një pije e përhershme që ju mbështet në energji. Ne të dritare.net ju sugjerojmë ta ndani sa më shumë historinë interesante të kafesë edhe me miqtë tuaj.

Kafja më e shtrenjtë në botë kushton deri në 600 dollarë.

Ky burim eshte marre nga: hhdresearch.org.

Related Post

Keni pyetje ?