fbpx

13 Përfitimet shëndetësore të kafesë

Në këtë artikull, duam të ndajmë me ju përfitimet e ndryshme shëndetësore të kafesë.

 1. Të ruan nga tendenca e vuajtjes së Diabeti i Tipit 2

Ky përfundim u vendos me studime të ndryshme që deklarojnë se një numër i rëndësishëm i pacientëve me diabet të tipit 2 ishin në gjendje të luftonin përhapjen dhe simptomat e tjera të sëmundjes së tyre, pasi ata pinin rregullisht një filxhan kafe. Tani është arritur në përfundimin se një përmbajtje e tillë është e përshtatshme për të luftuar një lloj të tillë diabeti.

 1. Mund të rrisë energjinë dhe aftësinë e të menduarit

Kafeina në një kafe mund të rrisë nivelin e energjisë të kujtdo që merr një filxhan të saj. I njëjti përbërës, kafeina, gjithashtu bartet në gjak, kalon nëpër tru dhe sjell një mënyrë të menduari shumë më të ndritshme dhe më të lehtë.

 1. Ju ndihmon të digjni disa yndyrna!

I njëjti përbërës i kafeinës gjithashtu ka aftësinë e fuqishme për të djegur ato yndyrna të vështira dhe të tepërta! Kafeina po përdoret gjithashtu si një lloj substance që djeg dhjamin.

 1. Mund të mbrojë mëlçinë tuaj

Mëlçia jo e shëndetshme çon në vuajtje nga cirroza, dhe vetëm si një avantazh, kafeja ju kursen nga ajo gjendje. Që do të thotë, mëlçia juaj do të jetë shumë e mbrojtur nga çdo rrezik i mundshëm.

 1. Ka lëndë ushqyese të dobishme për trupin

Ushqyes të tillë si Vitamina B2 (Riboflavin), Vitamina B3 (Niacin Magnezi), Vitamina B5 (Acid Pantothenic), Mangani dhe Kaliumi gjenden në kafe. Megjithëse përqindja mund të mos jetë aq e lartë, marrja e tij në baza ditore do të siguronte pjesë të trupit tuaj.

 1. Përmirëson mënyrën se si përformoni fizikisht

Kafeina rrit qarkullimin tuaj të adrenalinës, dhe për këtë, ju do të keni një tendencë më të lartë për të vepruar ose luajtur më mirë. Këto hormone tani ju mundësojnë të lëvizni më shpejt, sepse keni shumë energji.

 1. I pasur me antioksidantë

Largoni toksinat e trupit duke pirë një filxhan kafe në baza ditore. Ju nuk duhet të shqetësoheni për toksinat e panevojshme dhe të tepërta që keni, sepse ato do të largohen automatikisht nga trupi juaj pasi filloni të jeni një pijanec i rregullt i kafesë.

 1. Ndhihmon një person që vuan nga Alzheimer dhe Demenca

Kafeina e bën mendjen tuaj më vigjilente, kështu, duke kursyer rrezikun për të pasur këto lloje të sëmundjeve neurodegjenerative. Kafeina është vërtet e dobishme për trurin e dikujt, veçanërisht funksionet e kujtesës.

 1. Zvogëlon mundësinë e të paturit sëmundjen e Parkinsonit

Kjo sëmundje nuk ka ilaçe specifike për ta zhdukur atë. Ajo që është e mirë është se mund të shmanget përmes kafesë! Studimet tregojnë se njerëzit që pinin kafe kanë pak shanse për të zhvilluar këtë lloj sëmundjeje neurodegjenerative.

 1. Mund të zvogëlojë disa lloje të llojeve të kancerit

Kanceri i mëlçisë dhe zorrës së trashë mund të parandalohet nëse pini kafe. Përbërësit e kafeinës bëjnë të mundur që organet e mësipërme të funksionojnë më mirë. Pra, sa më shumë që pini kafe rregullisht, aq më shumë mund të kurseni nga rreziqet e këtyre llojeve të kancerit.

 1. Mund t’ju bëjë të ndiheni më mirë

Kafeja ju lejon të mendoni më mirë dhe të jeni më pozitiv! Ju mund të shmangni të menduarit për negativitetet pasi hormonet tuaja të lumturisë janë në kulmin e tyre! Pra, ankthi, depresioni dhe llojet e tjera të faktorëve negativë nuk do të qëndrojnë për një kohë të gjatë.

 1. I bën mirë zemrës

Ndryshe nga se thotë shumica, kafeina nuk është e keqe për zemrën tuaj! Madje mund të zvogëlojë rrezikun tuaj për të vuajtur nga goditja në tru, komplikime të tjera të papritura të zemrës dhe as të gjakut.

 1. Mund ta bëjë jetën tuaj më të gjatë

Po sikur të them se kafja e bën njeriun të jetojë më gjatë? Epo, studimet tregojnë se është shumë e mundur! Unë jam gjithashtu i befasuar kur e di këtë, por me numrin e sondazheve dhe kërkimeve që thonë kështu, atëherë nuk ka dyshim se ai ka një aftësi të tillë.

Reference: https://www.practicalhealthandwellnesssolutions.com/health-benefits-coffee/

Related Post

Keni pyetje ?